Argentina a câștigat finala Cupei Mondiale: Macron s-a agitat în Qatar; explozie de bucurie la Buenos Aires

Macron s-a agitat în Qatar. Degeaba – echipa de cetățeni francezi a pierdut meciul cu argentinenii. Spectacolul din teren a fost concurat de cel din tribune, unde un flamboiant Emmanuel Macron a trecut de la agonie la extaz și retur, scrie activenews.ro.

Naționala Argentinei a devenit campioană mondială la fotbal, după ce a învins în finală Franța la lovituri de departajare.

Argentina a condus 2-0, fiind egalată în repriza secundă.

În prelungiri, ambele echipe au marcat câte un gol. Franța a ratat 2 lovituri de 11 m, trimițând trofeul în Argentina.

Meciul în care a triumfat Lionel Messi s-a încheiat cu scorul general de 7-5, după 2-2 la capătul primelor 90 de minute și 3-3 după 120 de minute.

Atacantul argentinian Lionel Messi a fost desemnat cel mai bun jucător al Cupei Mondiale din Qatar, duminică seară, la Doha.

La Cupa Mondială au murit subit trei jurnaliști: un fotograf și un ziarist sportiv și un director tehnic al ITV.

Fanii argentinieni sărbătoresc exuberant la Buenos Aires după ce echipa lor a devenit campioană la Cupa Mondială.