Lupii galbeni au stins luceafărul pe Ilie Oană

Petrolul Ploiești a avut meci usor acasa, pe propriul stadion în fața suporterilor, în compania celor de la Luceafarul Oradea de care a dispus cu scorul de 6-2.

Petrolul a deschis repede scorul în minutul 2 prin Chindris, ca 6 minute mai târziu, Lumu sa majoreze avantajul pe tabela de marcaj.

Ajuns la 40 de ani, fost campion cu Otelul, Gabi Paraschiv a redus din diferență în minutul 13, însă Tigasanu a restabilit din nou diferență de două goluri în minutul 23.

• Pana la pauză Oradenii au mai punctat si ei o dată prin acelasi Paraschiv si scorul a devenit 3-2.

În partea secundă, Tiganasu reușește si el dubla în minutul 53, urmat apoi de autogolul fostului rapidist Cristi Oros (62′).

În minutul 75, Stefanescu închide balul de pe Ilie Oana ducând scorul la un neverosimil 6-2 pentru prahoveni.

Așadar Petrolul castiga fără drept de apel în fața Luceafarului Oradea cu scorul de 6-2 si urca pe locul 3 al clasamentului ligii secunde.