Maxim a scos MAXIM din întâlnirea cu Lituania.

Meci greu pentru reprezentativa țării noastre în Lituania, acolo unde gazdele au reușit să pună probleme serioase tricolorilor.

Chipciu a reușit să deschidă scorul în minutul 13 după o pătrundere a lui Mitrita. Pana la pauză, România a mai trecut o dată pe lângă gol prin acelasi Mitrita, când starul oltenilor la pus la încercare pe portarul advers cu o foarfeca impecabilă.

În partea secundă, lituanienii au ieșit la joc, iar misiunea noastră a devenit tot mai grea, cu atât mai mult, inevitabilul s-a produs în minutul 90 când Zulpa a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.

Cand nimeni nu se mai aștepta si probabil toti considerau că este compromisă calificare la baraj, Alexandru Maxim, jucător introdus în finalul meciului, a dat lovitura la ultima fază a jocului, cu un șut plasat la coltul lung, după o cursă specifică mijlocasului de la Mainz.

Așadar România castiga cu 2-1 in Lituania și păstrează șanse de calificare, etapa următoare când va da piept peste Serbia, in fata propriilor suporteri.