Minerul Motru, în picaj liber. Lipsa experienței i-a îngenunchiat iar pe puştii lui Ion Alecu.

Minerul Motru, în picaj liber

Lipsa experienței i-a îngenunchiat iar pe puştii lui Ion Alecu

În etapa a XIX a, Minerul Motru s-a deplasat în Alba, în vederea confruntării cu Performanța Ighiu, echipă care dispune de o situație financiară aflată la polul opus față de cea a gorjenilor, care sunt neplătiți de o perioadă de timp destul de lungă.

Motrenii nu reuşesc să marcheze, dar încasează 14 goluri în doar patru etape.

Elevii lui Ion Alecu au rezistat decât o repriză în fața ardelenilor, la pauză, tabela păstrându-se nemodificată. După reluarea jocului, Ighiu a reuşit să deschidă scorul, în minutul 47′ prin R. David, gazdele trecând în avantaj, conducând jocul de la un capăt la altul.Lipsa experienței şi instalarea oboselii şi-a spus cuvântul asupra prestației oltenilor pe finalul jocului, când acelaşi R. David a profitat de acest lucru şi a devenit, practic, călăul „minerilor” bifând încă alte trei reuşite în minutele 80′, 88′ şi 90′, mărind considerabil avantajul echipei lui şi înghețând tabela la scorul de 4-0.

Etapa următoare, gorjenii vor întâlni pe teren propriu Metalurgistul Cugir, echipă care îşi păstrează şansele de promovare, fiind situată pe locul secund în spatele liderului ASU Politehnica Timişoara.