O comună din Constanța a găzduit astăzi competiția Cupa Satelor U-13

Directorul general al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Adrian Chesnoiu, a participat la finala competiției Cupa Satelor, în comuna constănțeană Cumpăna. După fazele județene şi turneele regionale, prima ediție a Cupei Satelor U-13 a fost câștigată de echipa comunei Ruginoasa, judeţul Iaşi.

„Sunt extrem de bucuros pentru că ne-am implicat alături de Federația Română de Fotbal în acest proiect fanion cum îmi place să îl denumesc, o competiție sportivă realizată la nivelul tuturor comunităților rurale. Dacă la început estimam participarea a 320 de echipe, la debutul competiției au fost înscrise aproximativ 800 la nivel de național. Apreciez organizarea finalei acestui campionat în comuna Cumpăna unde a fost inaugurată cea mai modernă bază sportivă din mediul rural. Pe această cale, aș vrea să anunț faptul că și AFIR va selecționa 11 copii care au jucat în această competiție și care nu sunt printre cei aleși de FRF,  pe care îi vom susține financiar, cu echipamente sportive și cu tot ce au nevoie pentru a continua să joace fotbal de performanță , trecând de la nivelul de amatori la profesioniști .”, a declarat Adrian Chesnoiu.

Echipa câștigătoare, antrenorul ei şi primarul localității reprezentate vor însoţi echipa naţională de fotbal a României la meciul din deplasare cu Norvegia, care se va juca pe 7 iunie, în preliminariile Campionatului European din 2020.

La turneul final au participat opt echipe: Cumpăna (Constanţa), Dumbrăviţa (Timiş), Feldioara (Braşov), Rudeni (Ilfov), Ruginoasa (Iaşi), Sânmartin (Bihor), Turburea (Gorj), Vârtoape (Teleorman).  Prima ediție a campionatului de fotbal Cupa Satelor a fost organizată de Federația Română de Fotbal în parteneriat cu Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. Competiția sportivă la nivel național a debutat în data de 1 octombrie 2018 și a fost rezervată fotbaliştilor categoriei de vârstă Under-13.