Brazilia pleacă acasă după 2-1 pentru Belgia

Celălalt meci al zilei de astăzi Brazilia – Belgia, a oferit un spectacol total atât în teren cat si in tribune.

Brazilia s-a văzut condusă in minutul 13 Musa ce Fernandinho a trimis nefericit balonul in proprie poartă.

Neymar si compania au avut mai multe șanse de a restabili egalitatea, insa Belgia a lovit din nou prin K. De Bruyne  cand in urma unui contraatac fulger, starul belgian trimit un șut sănătos din afara careului la colțul lung si astfel Belgia a intrat la pauza cu un avantaj putin sperat, 2-0.

În partea secundă , s-au întâmplat mai multe faze controversate si contestate de reprezentativa din Selesao , toate fiind defapt decizii corecte luate de centralul partidei.

Asaltul Braziliei a continuat si roadele au început să apară în minutul 73 cand Augusto a redus din diferență si astfel brazilienii si-au recîștigat încrederea si speranta ca pot scoate mai mult din acest meci.

Cu toată astea, Belgia a rezistat eroic în fața asediului sud-american si ultimul fluer al partideo îngheață scorul de 2-1 pentru Lukaku si compania, astfel Belgia se califica în semifinale alături de Franța care a trecut cu 2-0 astăzi de Uruguay.