Adrian Severin a vorbit despre „fuga partidelor care dețin cele mai multe mandate parlamentare și fără de care nu se poate forma majoritatea necesară acordării votului de învestitură pentru un nou guvern, PSD și AUR, de răspunderea guvernării și încercarea apelului, contrar cutumelor constituționale, la un ministru tehnocrat fără susținere politică și fără răspundere politică”.
„Consecințele unei asemenea formule vor fi:
i. un guvern provizoriu de avarie fără empatie față de suferințele sociale, pe care populația nu l-a votat și pe care nu îl va putea controla prin vot;
ii. un guvern permanent hărțuit de partide, care vor dori să pună întreaga responsabilitate a politicilor de austeritate pe seama lui;
iii. o societate în conflict cu statul, între care președintele ilegitim și incapabil nu va fi în stare să medieze, ducând astfel criza politică și economică până la ultimele ei consecințe.
2. Ostilitatea și spaima puterilor europene din est și din vest față de o posibilă Românie reîntregită, reflectată în politici care au făcut din moldovenism și antiromânism garanția antiunionismului moldav, în condițiile în care Republica Moldova nu deține pe termen lung datele necesare pentru a fi un stat viabil și care nu poate avea un viitor decât integrată în spațiul național românesc. O Moldovă cu o identitate asociind stalinismul și soroșismul, nu poate fi un alt stat român asociat strategic dacă nu chiar unit cu România, și nici măcar un stat vecin și prieten al României, ci un stat ostil și periculos în raport cu interesele naționale românești; motiv pentru care statul român trebuie să ducă o politică de natură a reabilita românitatea statului moldav și a combate antiromânismul moldav, inclusiv în vederea integrării într-un spațiu politic comun pe baza românității comune, iar nu pe cea a neobolșevismului, respectiv a unui neo-stalinism soroșizat.
3. Transformarea raportului concurențial dintre SUA și China prin renunțarea celei dintâi la ideologizarea lui și la tratarea celei de a doua ca o putere uzurpatoare a cărei ascensiune trebuie oprită prin îndiguire, amenințare și subminare cu mijloace militare, într-un raport între egali care prin metode nemilitare trebuie să negocieze modalități de cooperare cu scopul de a menține siguranța strategică a lumii.
4. Apariția unui triunghi strategic format din SUA, China și Rusia, care va reprezenta structura de rezistență a noii arhitecturi globale de securitate, și față de care UE rămâne exterioară, marginală și irelevantă”.



