Președintele POT, Anamaria Gavrilă, a declarat, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că Partidul Oamenilor Tineri va susține orice formulă pro-occidentală.
Anamaria Gavrilă, președinte POT: Am avut o discuție constructivă, cu dnul președinte, ne-a bucurat deschiderea, și ne-a bucurat intenția lui de a înțelege pozițiile fiecărui partid și de a încerca să reconcilieze acestea pentru un guvern stabil. Înțelegem că următorul guvern trebuie să aibă priorități în PNRR, echiparea armatei și, bineînțeles, OECD.
Noi am adus în vedere și faptul că România are nevoie și de o viziune. Dacă nu știm unde mergem în 5-10 ani, nu avem cum să înțelegem ce fel de guvern este nevoie, ce fel de reforme sunt nevoie. Așadar, noi credem, noi, POT, credem că aceste orgolii, aceste neînțelegeri și aceste fărâmițări în Parlament se pot reconcilia, atâta timp cât avem o listă de proiecte la care unii sau alții pot adera și susține.
Anamaria Gavrilă a declarat că POT va susține o formulă pro-occidentală a viitorului guvern: Noi vom susține orice formulă pro-occidentală și suntem gata să fim componenta pro-românească din această formulă, cei care susțin interesele României și românilor. Un guvern viitor trebuie să fie însă alegerea oamenilor. Așadar, oamenii din viitorul guvern trebuie să fie cei care au fost aleși pe listele unui partid.
Președinta POT a adăugat: I-am spus și domnului președinte, noi, POT, am fost aleși de 600.000 de români, suntem aici nu să ne luptăm pentru jucării, suntem aici să ne luptăm pentru o Românie liberă, demnă și respectată.
Întrebată de jurnaliști dacă ar fi de acord să facă parte parte dintr-un guvern cu PSD, UDMR inclusiv cu SOS România, Pace, Ana Maria Gavrilă a spus: Suntem un partid care am demonstrat că putem să ne ținem de cuvânt, nu avem orgolii și noi putem să dăm la o parte partea subiectivă și să susținem proiecte. Atâta timp că este vorba despre proiecte concrete pentru tineri, centre pentru antreprenori, programe pentru burse, pentru copiii performanți, digitalizarea ANAF, funcționarea instituțiilor publice, atâta timp cât vorbim despre proiecte, noi susținem proiecte.
Noi cerem să se întâmple ceea ce este pus pe hârtie. Aceste proiecte să fie efectiv realizate. Dacă vor fi realizate și dacă vom vedea că este această intenție, noi vom susține, a mai răspuns Ana Maria Gavrilă la întrebările jurnaliștilor.
Sursa: TVR INFO



