Au mai ramas 2 echipe românești în Cupele Europene – FCSB și CFR Cluj / Craiova eliminată!

CSU Craiova – RB Leipzig 1-1

Universitatea Craiova  a părăsit Cupele Europene intr-un mod onorabil, obținând un scor de egalitate 1-1 pe Oblemenco in fata a peste 30.000 de suporteri care ai aplaudat parcursul oltenilor in Europa, deși a fost unul extrem de scurt.

In minutul 38 Shebitzer a deschis scorul pentru Leipzig stabilind scorul pauzei .

Baicu a egalat în minutul 83 si scorul final a ramas 1-1 , scor ce o califica mai departe pe formația germană după ce in tur au câștigat cu 3-1,atunci marcând pentru olteni, Alexandru Mitrita.

CFR Cluj- Alashkert 5-0

Clujenii au dat recital de goluri pe arena din Gruia împotriva lui Alashkert, formație pe care au surclasat-o cu 5-0 in returul dublei manse si 7-0 la general după ce si in tur au câștigat cu 2-0.

Culio din penalty (16′) si Omrani (45’+1) au stabilit scorul pauzei și ardelenii au intrat liniștiți la cabine.

Dupa pauza au mai punctat  Ov. Hoban (58′), Omrani (62′) si Mailat (90+4),ducând scorul la un neverosimil 5-0 pentru cfr-isti.

Așadar Clujenii se califica de-o manieră categorică, armenii nereușind să înscrie nici macar o data in aceasta dubla manșă.

FCSB- Hajduk Split 2-1.

Meci greu pentru elevii lui Dica pe Arena Națională , acolo unde au dat piept cu locul 7 din prima ligă croată, Hajduk Split, in tur scorul de egalitate obtinul in Croatia , nefiind unul care sa asigure liniștea în tabăra stelistilor.

La pauza scorul a fost 0-0 si meciul retur de pe cea mai mare arena a țării, însă în minutul 63 Ghnoere a transformat cu emoții o lovitură de la 11 metri, când goalkeeper-ul  croatilor ghicise colțul ales de jucătorul francez.

Cu toate astea bucuria lui Pintilii si compania, a fost umbrită de golul lui said din minutul 82

Cand nimeni nu mai spera intr-un miracol, Ghonere a demonstrat că in fotbal trebuie sa joci pana la fluierul final, astfel in mi util 90+4 arunca tribunele in aer la o fază când Benzar îl servește perfect si acesta lovește cu încredere balonul ducând FCSB mai departe in Play-off .