Croația se califica în semifinale dupa un meci nebun cu tara gazdă, Rusia

Rusia a cedat în faza sferturilor de finală in fata Croatiei dupa ce a condus prin reusita lui Cherishev din minutul 31, execuție aplaudata de peste 45000 de rusi prezenți la meci.

Croația a restabilit egalitatea 8 minute mai târziu cand Kramic a trimis un sunt imparabil direct in vinclu stabilind scorul pauzei .

În partea secundă s-a jucat pe contre, cele două reprezentative oferind un spectacol total iubitorilor sportului rege. Fluerul final a înghețat scorul de 1-1 si astfel meciul a mers în prelungiri unde Vida a adus pe croati in avantaj in minutul 101 si se îndreptau spre un succes formidabil.

Cu toate astea Fernandes s-a opus unei victorii croate in minutul 115, meciul ajungând la loviturile de departajare, unde Rusia a pierdut scor 3-4 si astfel Croația condusă in teren de Modric si Rakitic este ultima echipa calificate în semifinalele Turneului Final 2018.