Festival de goluri în Belgia – Tunisia

Belgia a facut spectacol in aceasta dupa-amiaza in fata Tunisiei pe care a invins-o categoric cu 4-2.

Eden Hazard si R. Lukaku a reușit fiecare cate o dubla in meciul la finalul căruia a completat zestrea de puncte, acumuland maximum dupa cele două partide.

Hazard a deschis balul in minutul 6 dintr-un penalty contestat de Tunisieni, Lukaku majorand avantajul in minutul 16.

Tunisia a avut o replică de orgoliu în minutul 18 cand Bronn reduce din diferenta de pe tabela ,nu mai ca Lukaku marchează iar în minutul 45+3 și stabilește scorul primei reprize.

În partea secundă, Hazard reușește dubla in minutul 51 ducând scorul a 4-1.

În ciuda rezultatului, Tunisia nu a facut antijoc, dimpotrivă a iesit la joc riscând totul.

Batshuayi ratează câteva ocazii clare intru-un interval scurt , însă sparge gheața in minutului 90 si marchează primul său gol la această ediție de CM.

Cand nimeni nu se mai astepta,la ultima fază a jocului Tunisia marchează al doilea gol prin „decarul” Khazry si Belgia -Tunisiei se termina 5-2.

În urma acestei victorii, Lukaku si compania reusesc sa se califice mai departe in fazele superioare ale Turneului Final .