Marco Rubio a lăudat România pentru că a permis SUA să folosească bazele pentru războiul din Iran. Alt aliat, criticat: „Groaznic”

Secretarul de stat american Marco Rubio a lăudat ţara noastră, într-un interviu pentru Fox News, după ce România a permis SUA să folosească bazele NATO pentru războiul din Iran. Acesta a spus că există țări NATO care au fost „de ajutor” enumerând Portugalia, Polonia, România și Bulgaria.

Oficialul american a lansat critici dure la adresa Spaniei, după ce ibericii au refuzat trupelor SUA să utilizeze bazele NATO. Această decizie a guvernului Sanchez a provocat furia lui Donald Trump.
„Ca să fiu sincer, există țări în NATO care ne-au fost de mare ajutor. Am evidenţiat una dintre ele: Portugalia. Au spus da înainte chiar să întrebăm – să le spunem care era întrebarea.

Așadar, există țări (n.r. – care au ajutat) – Polonia, România, Bulgaria.

În schimb, altele, precum Spania, au fost groaznice, pur și simplu îngrozitoare.Așadar, cred că există unele întrebări perfect legitime despre NATO, iar una dintre ele este aceasta: care este rostul de a face parte dintr-o alianță al cărei principal beneficiu pentru noi constă în drepturile de staționare și utilizare a bazelor militare, dacă, într-un moment de conflict precum cel pe care l-am avut cu Iranul, ni se poate refuza accesul la aceste baze? Atunci de ce mai suntem acolo?

Doar ca să îi protejăm pe ei, fără ca acest lucru să servească și interesului nostru național? Este o întrebare cât se poate de legitimă, pe care trebuie să o abordăm”, a spus Rubio.

Rubio: „Care e scopul NATO?”

Secretarul de stat american Marco Rubio a întrebat din nou, retoric, „care este rolul NATO, de fapt?”.

Sursa: Antena 3

Proiectul jurnalistic ecopolitic.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.

Depinde și de tine să susții o presă independentă.

SHARE

URMĂREȘTE-NE PE

Campanii publicitare
    sales banner

Lumeapolitica.ro

Loading RSS Feed

Articole Similare