Miruță spune că Ucraina nu a anunțat timp de 4 ore că a pierdut controlul asupra dronei. „La 6 a fost văzută, la 10 ne-au anunțat ei”

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, spune că le-a cerut autorităților ucrainene să anunțe România de îndată ce pierd controlul asupra unor drone, după ce o dronă maritimă ucraineană a explodat în Portul Constanța, cu echipe ale mai multor instituții ale statului în imediata apropiere.

Între momentul în care drona a fost observată, ora 6:00 dimineața, și notificarea venită din partea Kievului, ora 10:00, a trecut un interval de patru ore în care autoritățile române nu știau că se află în fața unui obiect explozibil.

Radu Miruță a făcut declarații vineri la sediul Ministerului Afacerilor Interne. El a explicat cronologia evenimentelor și a recunoscut că intervalul de timp scurs între identificarea dronei și notificarea din partea Ucrainei a ridicat semne serioase de întrebare.

Drona a fost observată în portul civil în jurul orei 6:00 dimineața. Autoritățile ucrainene au notificat România abia în jurul orei 10:00, anunțând că au pierdut controlul a patru drone și că cea aflată în port urma să explodeze în scurt timp. Avertismentul a permis evacuarea echipelor cu 10-15 minute înainte de explozie.

„În jurul orei 10:00, autoritățile ucrainene au informat autoritățile române că au pierdut controlul a patru drone și că, într-un timp foarte scurt, urmează ca drona care este în portul civil Constanța să explodeze, ceea ce ne-a permis ca, cu 10-15 minute înainte, să fie retrase echipele de acolo, din zonă, pentru a nu se produce o pagubă și mai mare și, mai ales, să nu fie afectate viețile omenești ale echipelor din partea mai multor autorități care ajunseseră la fața locului și analizau drona respectivă. Deci, cam așa au stat lucrurile”, a explicat Miruță, în urmă cu scurt timp.
Sursa: Antena 3

Proiectul jurnalistic ecopolitic.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.

Depinde și de tine să susții o presă independentă.

SHARE

URMĂREȘTE-NE PE

Campanii publicitare
    sales banner

Lumeapolitica.ro

Loading RSS Feed

Articole Similare