Presa din SUA sărbătorește „primul podium de gimnastică total negru” după ce nota uneia dintre gimnaste a fost modificată: „Putem arăta Puterea Neagră”

„Simone Biles, Rebeca Andrade și Jordan Chiles sărbătoresc primul podium de gimnastică total negru: „Super excitant””, scrie revista People, conform mariustuca.ro.

„Gimnastele au făcut istorie olimpică când Andrade din Brazilia a câștigat aurul, Biles a ajuns pe locul al doilea pentru argint și Chiles a luat bronzul în finala la sol dupa ce nota i-a fost modificata în urma unei contestatii.

Simone Biles , Jordan Chiles și Rebeca Andrade au făcut istorie olimpică la Jocurile de vară din 2024, fiind primul podium de gimnastică ocupat în totalitate cu sportive de culoare

Andrade, în vârstă de 25 de ani, a câștigat aurul în finala la sol luni, 5 august, pe Arena Bercy din Paris, Biles, în vârstă de 27 de ani, câștigând argint și Chiles, în vârstă de 23 de ani, luând bronzul.

Medaliile de luni au marcat pentru prima dată în istoria olimpică când un podium de gimnastică a fost format în întregime din sportivi de culoare. După momentul istoric, gimnastele le-au spus reporterilor ce a însemnat pentru ei.

„Putem arăta Puterea Neagră”, a spus Andrade după finală. „Ma iubesc, culoarea pielii mele. Dar nici nu mă concentrez pe asta. Rebeca trece dincolo de culoarea ei”, a spus gimnasta, vorbind la persoana a treia.

Și același lucru este valabil și pentru Jordan, pentru Simone. Ideea este că servește ca un stimulent”, a continuat Andrade, explicând că, deși „uneori poate fi mai dificil” pentru gimnaste din cauza „culorii pielii”, trio-ul a demonstrat că „este posibil” și „poți face asta”.

În timpul ceremoniei de decernare a medaliilor, Biles și Chiles din Statele Unite au avut un moment pentru a se înclina în fața lui Andrade pentru că a câștigat aurul.

Finala la sol de gimnastică feminină a Jocurilor Olimpice de pe 5 august s-a încheiat cu o întorsătură neașteptată și, în cele din urmă, istorică, scrie Today.

În urma unei contestatii, gimnasta americană Jordan Chiles a primit medalia de bronz, ceea ce a condus la primul podium complet negru din istoria gimnasticii olimpice. Rebeca Andrade din echipa Braziliei a câștigat aurul, iar Simone Biles din echipa SUA a câștigat argint.

Chiles, în vârstă de 23 de ani, a primit inițial un scor de 13,666 pentru rutina ei la sol, care a plasat-o pe locul cinci. Cu toate acestea, echipa SUA a trimis ulterior o contestatie, ceea ce i-a determinat pe judecători să-și mărească scorul la 13,766 depasind-o astfel pe Ana Barbosu care ocupase pâna atunci locul 3

Spectatorii au empatizat cu Bărbosu, care începuse să sărbătorească atunci când a crezut inițial că ocupă locul trei. Când soarta i s-a schimbat, Bărbosu a fost văzuta plângând.

Legenda gimnasticii Nadia Comăneci a criticat decizia juriului pe Twitter”, arată masriustuca.ro.