Seară neagră pentru echipele românești în Europa

Dudelange – CFR Cluj 2-0

CFR Cluj a pierdut în Luxemburg  scor 2-0 în fața celor de la Dudelange, in prima confruntare a dublei manșe a Play-off-ului Europa League.

La pauză scorul de 0-0 ,nu anunta dezastrul ce avea să vină pentru clujeni, intr-un meci pe care românii l-au avut în mâinile lor în mai multe situații de a marca.

Turnel (67′) si Sinani (88′) au fost calaii românilor în această seară si au diminuat drastic, sansele cfr-istilor în meciul retur de la Cluj.

Rapid Viena – FCSB 3-1

Echipă lui Dica s-a vazut condusă încă din minutul 4 când Knashmullner a reușit să înscrie după o fază fulger a atacantilor austrieci, iar meciul artiștilor s-a completat brusc.

Sonnleitter a dublat avantajul vienezilor în minutul 40 stabilind scorul primei reprize .

După pauză, Ghnoerre si compania au redus din diferență când atacantul francez a finalizat perfect centrarea lui Stan in minutul 47.Din pacate bucuria a ținut putin, două minute mai târziu Schwab reușind să își treacă si el numele pe lista marcatorilor.

Băieții lui Dica s-au trezit destul de târziu, pe final trecând în mai multe rânduri pe lângă înscrierea celui de al doilea gol, cu o foarte mare ocazie a lui Rusescu, plus barile lui Coman și Benzar din prelungiri.

Așadar FCSB pierde, putem spune, nemeritat, însă golul lui Ghnoerre păstrează vii sperantele pentru returul de pe Arena Nationala.