Silviu Predoiu: „România a pierdut procesul cu Pfizer: 600 de milioane de euro!!! Dar stați liniștiți, nota de plată va merge liniștit la populație, desi a fost decizia exclusivă a guvernului, adică a lui Cîțu & Voiculescu. Pentru că, nu-i așa, 600 de milioane nu sunt o problemă – doar pentru noi au vrut vaccinurile căci ei, guvernanții, așa cum ne amintim, se tratau de COVID cu whisky și trabucuri în cabinetul premierului”

„România a pierdut procesul cu Pfizer: 600 de milioane de euro. 600!! Milioane!! Euro!! Dar stați liniștiți — nu asta era problema urgentă a guvernării. Problema era să nu pierdem la “tragerea specială a PNRR-ului” 231 de milioane cu nerezolvarea problemei pensiilor magistraților. Acolo s-a mobilizat tot guvernul, tot PNL-ul, tot USR-ul. S-a ignorat Constituția, s-au făcut presiuni fățișe la adresa CCR, s-au criticat între ele puterile statului …”, scrie, pe Facebook, fostul şef al SIE, Silviu Predoiu.

„Aici însă … nicio problemă. Nota de plată va merge liniștit la populație, desi a fost decizia exclusivă a guvernului, adică a lui Cîțu & Voiculescu. Pentru că, nu-i așa, 600 de milioane nu sunt o problemă – doar pentru noi au vrut vaccinurile căci ei, guvernanții, așa cum ne amintim, se tratau de COVID cu whisky și trabucuri în cabinetul premierului. Plătește Cîțu, plătește Voiculescu, plătește PNL cu USR sau cele 600 de milioane se vor recupera rapid, de la „fraieri”, prin taxe, impozite și accize?

România oficială calculează la virgulă privilegiile. România reală plătește fără să fie întrebată și fără să fie parte la decizie”, scrie Predoiu.

Proiectul jurnalistic ecopolitic.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.

Depinde și de tine să susții o presă independentă.

SHARE

URMĂREȘTE-NE PE

Campanii publicitare
    sales banner

Lumeapolitica.ro

Loading RSS Feed

Articole Similare