Simona Halep câstiga din nou si urcă în sferturi la Australian Open

Simona Halep face din nou un meci sclipitor în faţa belgiencei Elise Mertens, aflată într-o formă deosebită.

Simona reuşeşte să câştige din nou în două seturi cu un dublu 6-4 şi să meargă în faza superioară a turneului de la Melbourne.

Primul set a fost o demonstraţie de tenis din partea celor două jucătoare. După un început în care adversarele din teren parcă s-au tatonat, a început tenisul total. Simona reuşeşte să se desprindă la 3-1, dar Mertens revine, egalează la 3, pentru ca apoi scorul să devină 4 egal. Din acel moment, Simona îşi ridică şi mai mult nivelul dejoc şi reuşeşte să câştige greu primul set cu 6-4 din a treia încercare. A fost un set cu un tenis pe alocuri sclipitor, un tenis cu lovituri puternice pe colţurile terenului, un tenis de manual.

În manşa secundă jucătoarea din România continuă să joace sclipitor, să servească impecabil, să returneze letal, dar şi belgianca este la acelaşi nivel cu Simona.
După ce sportiva noastră se distanţase la 3-0, Mertens are tăria să revină şi să egaleze la 4. Numărul doi mondial nu se dezminte, joacă punctele importante cu mult calm şi câştigă şi setul doi tot cu 6-4.

În sferturile turneului de Grand Slam de la Antipozi, Simona Halep o va întâlni pe învingătoare din partida dintre estona Anett Kontaveit şi poloneza de numai 18 ani Iga Swiatek.

Sursa: bucurestifm.ro