Trump ameninţă UE şi Canada cu noi tarife dacă se coordonează în detrimentul SUA

Preşedintele american Donald Trump a ameninţat joi Uniunea Europeană şi Canada cu tarife suplimentare, dacă ajunge la concluzia că acestea se coordonează în detrimentul Statelor Unite pentru a riposta împotriva războiului comercial lansat de Washington, informează AFP şi Reuters, conform Agerpres.

„Dacă Uniunea Europeană colaborează cu Canada pentru a dăuna economic Statelor Unite, taxe vamale la scară largă, mult mai mari decât cele planificate în prezent, vor fi impuse ambelor pentru a-l proteja pe cel mai bun prieten pe care l-a avut vreodată fiecare dintre aceste două ţări!” a postat el pe reţeaua sa Truth Social.

Donald Trump a anunţat miercuri că începând din 2 aprilie va impune taxe vamale de 25% pentru „toate maşinile care nu sunt fabricate în Statele Unite”, amplificând războiul comercial global şi atrăgând critici şi ameninţări cu represalii din partea aliaţilor americani vizaţi de aceste tarife.

Astfel, preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a descris decizia lui Trump „dăunătoare pentru afaceri şi chiar mai rea pentru consumatori”, în timp ce premierul canadian Mark Carney a calificat tarifele drept un „atac direct” asupra muncitorilor canadieni şi a avertizat că ia în considerare contramăsuri.

sursa – AGERPRES

SHARE

URMĂREȘTE-NE PE

Campanii publicitare
    sales banner

Articole Similare