UTA scoate doar un egal la Ploiești, după ce Petrolul a jucat aproape o oră în inferioritate

Petrolul Ploiești a primit vizita formației UTA din Arad, meci de la care „lupii galbeni” doreau să câștige toate cele 3 puncte puse în joc.

Prahovenii au deschis scorul în minutul 12 însă, aceștia au rămas în zece oameni în minutul 35 când Antoche a vazut roșu direct, provocând o lovitură de pedeapsă pe care C. Rus a transformat-o impecabil si s-a intrat la cabine la egalitate 1-1.

După pauză, C. Rus a reușit dubla si astfel din minutul 49, UTA a preluat conducerea pe tabela.

Băieții lui Ionuț Popa nu au știut însă sa gestioneze bine avantajul numeric, în minutul 70, Arnautu egaleaza din penalty, salvand meciul .

Așadar Petrolul Ploiești  realizează 2-2 pe teren propriu cu UTA Arad și urca pe primul loc cu 39 de puncte în timp ce aradenii ocupă poziția a zecea cu 24 de puncte.