Astăzi, 3 aprilie, Piața Dorobanți își redeschide porțile! Președintele ANSVSA, Dr. Alexandru Nicolae Bociu, alături de primarul Sectorului 1, George Tuță, precum și de reprezentanți ai Ministerului Agriculturii și ai Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, participă la evenimentul oficial de redeschidere a Pieței Dorobanți, începând cu ora 10:30.
Modernizată în urma unui parteneriat între Primăria Sectorului 1 și Asociația Forța Fermierilor, piața revine într-un format complet reconfigurat, pregătit atât pentru producători, cât și pentru consumatori.
Noua Piață Dorobanți devine Piața Producătorilor Autohtoni, oferind exclusiv produse românești: legume și verdețuri de sezon, lactate direct de la fermă, preparate tradiționale din carne, miere, produse de panificație și patiserie, cozonaci și pască din Bucovina, vinuri românești premiate, dar și flori de primăvară
De asemenea, vizitatorii se vor putea bucura de un punct gastronomic tip grill, dedicat preparatelor din carne românească.
„Siguranța alimentelor și susținerea producătorilor autohtoni sunt priorități esențiale pentru ANSVSA. Redeschiderea Pieței Dorobanți reprezintă un pas important în direcția promovării produselor românești de calitate și a unui consum responsabil.” – Dr. Alexandru Nicolae Bociu
Prin această inițiativă, este susținută producția locală și este încurajat consumul de produse românești autentice”.



