SUA vor negocia cu China în Coreea de Sud înainte de întâlnirea Xi-Trump

Reprezentanţi din China şi Statele Unite urmează să se întâlnească în Coreea de Sud pentru o rundă de negocieri pentru a rezolva disputa lor comercială înainte de vizita planificată a preşedintelui american Donald Trump în această săptămână la Beijing, a anunţat luni Ministerul chinez al Comerţului, relatează dpa, conform Agerpres.

Ministerul a declarat că vicepremierul chinez He Lifeng se va afla, alături de o delegaţie, marţi şi miercuri la Seul, discuţiile urmând să se concentreze pe probleme economice şi comerciale de interes reciproc.

Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a confirmat întâlnirea pe platforma de socializare X.

Bessent a declarat că va pleca luni „pentru o serie rapidă de întâlniri atât în Japonia, cât şi în Coreea de Sud”.

El a spus că urmează să se întâlnească marţi cu premierul japonez Sanae Takaichi la Tokyo pentru a discuta despre relaţiile economice bilaterale. Miercuri, el va face o escală la Seul pentru întâlnirea cu He Lifeng şi apoi va călători pentru a se alătura lui Trump pentru întâlnirea cu preşedintele chinez Xi Jinping, a scris Bessent.

Liderul de la Casa Albă se va afla în vizită în China de miercuri până vineri.

Bessent şi He şi-au reprezentat ţările în rundele anterioare de negocieri. Disputa comercială de anul trecut dintre cele două mari economii ale lumii a dus la impunerea de tarife vamale reciproce. China a răspuns cu controale la exportul de materii prime critice, ceea ce a afectat negativ industriile din întreaga lume.

O întâlnire între Xi şi Trump la Busan, în Coreea de Sud, la sfârşitul lunii octombrie, a condus la o pauză temporară în disputa comercială. Cu toate acestea, restricţiile impuse de China privind exportul de pământuri rare rămân în vigoare.

sursa – AGERPRES

Proiectul jurnalistic ecopolitic.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.

Depinde și de tine să susții o presă independentă.

SHARE

URMĂREȘTE-NE PE

Campanii publicitare
    sales banner

Lumeapolitica.ro

Loading RSS Feed

Articole Similare