MITRIȚĂ-SHOW! Oltenii ”distrusără” Dinamo în fața a peste 25.000 de suporteri.

Super derby între Universitatea Craiova si Dinamo, încheiat cu victoria categorică a leilor din Banie.

In prima repriza Craiova a dominat clar jocul punând presiune pe poarta „câinilor” apărată de Penedo, prin Mitrita si Bărbut.

În prelungirile primei părți, bosniacul Koljic, ultima achizitie a Craiovei, s-a desprins din marcajul aparatorilor dinamovisti si a înscris cu o lovitură de cap din cornerul batut perfect de Cicaldau.

În partea secundă, oltenii au continuat asediu, elevii lui Bratu cedand terenul în mod cert.

Dinamovistii au avut si ghinion, lovind de două ori barele porții aparate de Mirko Pigliacelli, prin Popa si Nistor.

MitritaÎn minutul 70, vedeta Craiovei, Mitrita îl învinge cu calm pe goalkeeper-ul Penedo , declansand nebunia în tribunele Stadionului Ion Oblemenco, când circa peste 25.000 de suporteri au dat drumul la nebunie.

Același Mitrita a reușit dublat 5 minute mai târziu, când l-a executat pe portarul adversă cu o scarita de mare finete în urma a unui „un-doi” fulger cu Koljic, ducând scorul la un neverosimil 3-0 si îngroapă echipă bucureșteană.

Așadar Dinamo pierde la scor de reprezentare în infernul de la Craiova, unde Universitatea a jucat ca o echipă mare, fără a da sanse adversarului sa se exprime.