Premierul Nicolae Ciucă: Mulţumesc campionilor României, sursă şi inepuizabilă resursă de inspiraţie pentru cei peste trei milioane de copii şi tineri care au început astăzi noul an şcolar!

Prim-ministrul Nicolae Ciucă i-a felicitat pe campionii români care au obţinut medalii la Campionatele Mondiale de juniori de la Lima (Peru), adăugând că aceştia reprezintă o „inepuizabilă resursă de inspiraţie” pentru cei peste trei milioane de copii şi tineri care au început noul an şcolar.

„Mulţumesc campionilor României, sursă şi inepuizabilă resursă de inspiraţie pentru cei peste trei milioane de copii şi tineri care au început astăzi noul an şcolar! Capacitatea lor de a lupta pentru performanţă dă putere generaţiei din care fac parte”, este mesajul premierului, postat pe pagina de Facebook a Guvernului.

El evidenţiază performanţele obţinute de către David Popovici, Bianca Costea, Vlad Stancu şi echipa de la proba de ştafetă, care au „făcut cunoscut imnul românesc” la competiţia mondială pentru juniori de la Lima.

„Felicitări campionului nostru David Popovici care dovedeşte, la fiecare competiţie, că este din ce în ce mai pregătit şi stabileşte noi recorduri! Felicitări Biancăi Costea pentru aurul obţinut în proba de 50 metri liber! Felicitări Vlad Stancu pentru rezultate şi înotătorilor care au câştigat medalii în probele de ştafetă! Suntem mândri de echipa noastră care a făcut cunoscut imnul românesc la competiţia mondială pentru juniori de la Lima! Vă aşteptăm cu bine acasă”, a mai precizat Nicolae Ciucă.

Înotătorii români David Popovici şi Bianca Costea au cucerit medalii de aur, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de juniori de la Lima (Peru), în timp ce Vlad Stancu a obţinut o medalie de bronz.

România a ocupat locul 4 în clasamentul pe medalii la Mondialele de juniori, cu 4 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz: medaliile de aur au fost cucerite în proba de ştafetă masculină 4×100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu), prin David Popovici (200 m liber, 100 m liber) şi Bianca Costea (50 m liber), argintul a fost obţinut de Vlad Stancu (400 m liber) şi de ştafeta combinată 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu, Bianca Costea), iar bronzul a fost adus de Vlad Stancu (800 m liber şi 1.500 m liber).

Sursa: AGERPRES